Kakungu - documentaire met nagesprek

De voorbije jaren groeide in maatschappelijke en politieke debatten de aandacht voor het gezamenlijke koloniale verleden van België en Congo. Er werden verschillende initiatieven genomen rond publieke ruimte, onderzoek en museumcollecties. 

In die context reisde koning Filip in juni 2022 naar Congo, waar hij zijn spijt betuigde voor de kolonisatie en een kakungu-masker overhandigde aan president Félix Tshisekedi. Dit masker, afkomstig van het Suku-volk uit Kwango, maakte sinds 1954 deel uit van de collectie van het AfricaMuseum. Vandaag wordt het als langdurig bruikleen tentoongesteld in het Musée national de la République démocratique du Congo (MNRDC).

In de documentaire Kakungu volgen VRT Nomaden-reporters Don Moussa Pandzou, Job Van Nieuwenhove en Adriaan De Loore de sporen van dit masker. Hoe kijken Congolezen, hier en daar, naar het thema restitutie? Hoe kunnen België en Congo op een betekenisvolle manier omgaan met hun gedeelde koloniale verleden? En hoe geef je restitutie op een juiste manier vorm?

Op 9 juni 2025 vertoonden we Kakungu bij Spreken is Goud in AMOR, ingeleid door één van de makers, Don Moussa Pandzou. Na de vertoning ging Reine Elisabeth Mbote in gesprek over restitutie met kunsthistorica en curator Anne Wetsi Mpoma en juridisch experte Marie-Sophie de Clippele. 

Deze vertoning maakte deel uit van een verdiepend traject, georganiseerd door Don Moussa Pandzou, 11.11.11 en partners. Gedurende dit traject reflecteren jongeren tussen 18 en 30 jaar, vertrekkend vanuit de documentaire, over onderzoeksvragen rond restitutie.